Опубліковувач

Ogłoszenie o naborze wniosków pracodawców o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2025 r.

Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej informuje, że dysponuje środkami z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w wysokości 1 186 500,00 zł.

Na podstawie § 2 pkt.1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z KFS na sfinansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracodawców i pracowników.

TERMIN NABORU:
03.03.2025 r.(od godz. 09:00 do godz.14:00)  

NIE DECYDUJE KOLEJNOŚĆ SKŁADANIA WNIOSKÓW.

WNIOSKI, KTÓRE WPŁYNĄ DO URZĘDU POZA WYZNACZONYM TERMINIEM NIE BĘDĄ PODLEGAŁY ROZPATRZENIU.

Szczegółowy sposób i tryb przyznawania środków określa Regulamin.

Ze względu na tryb konkursowy, przy planowaniu terminów rozpoczęcia kształcenia, należy wziąć pod uwagę termin rozpatrzenia wniosku wraz z czasem niezbędnym do ewentualnych korekt.

Wniosek wraz z załącznikami (zgodnie z obowiązującym wzorem) można złożyć w formie:

  1. papierowej:
    1. osobiście - w pokoju nr 13 Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej przy ul. Ballestremów 16,
    2. przesłanej przesyłką rejestrowaną za pomocą operatora usług pocztowych,
    3. przesłanej przesyłką nierejestrowaną
      lub
  2.  elektronicznej, podpisanej kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub za pomocą platformy ePUAP, praca.gov.pl lub e-doręczeń.

    
Wniosek złożony w formie elektronicznej musi posiadać:

  1. bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym
    lub
  2. podpis potwierdzony profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej.

Ponadto wniosek złożony w formie elektronicznej powinien zawierać wszystkie wymagane do wniosku załączniki, a ich strony winny być ponumerowane. Urząd Pracy nie ponosi odpowiedzialności za awarię platformy ePUAP, praca.gov.pl, e-doręczenia, niewłaściwie przesłane lub uszkodzone pliki.

Wniosek złożony w formie papierowej musi być opatrzony podpisem złożonym na wniosku oraz wszystkich załącznikach przez Pracodawcę lub osobę umocowaną do reprezentowania pracodawcy.

Wnioski będą rozpatrywane w trybie konkursowym.

Po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej wniosków, utworzona zostanie lista rankingowa pracodawców zakwalifikowanych do otrzymania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Szczegółowe zasady rozpatrywania wniosków określone zostały w Regulaminie.

Wsparcie ze środków limitu podstawowego KFS w 2025 roku będzie przyznane Pracodawcom, których wnioski spełniają wymagania określone minimum w jednym z przyjętych priorytetów wskazanych przez Ministra właściwego do spraw pracy:

  1. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
  2. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
  4. Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
  5. Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
  6. Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
  7. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
  8. Rozwój umiejętności cyfrowych.
  9. Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.

oraz spełniają pozostałe warunki określone w Regulaminie.

Przy rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie ze środków KFS uwzględnia się:

  1.  zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy wraz z uzasadnieniem potrzeby odbycia kształcenia ustawicznego, przy uwzględnieniu obecnych lub przyszłych potrzeb pracodawcy;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczącego dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z  uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku Powiatowy Urząd Pracy zawrze z pracodawcą umowę o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracodawców i pracowników.

Środki KFS przyznawane są na dany rok budżetowy. Oznacza to, że działania o których finansowanie wystąpiono muszą zostać rozpoczęte, a środki wydatkowane w roku, na który zostały przyznane.

Wszelkie wydatki na kształcenie ustawiczne poniesione przez pracodawcę przed złożeniem wniosku i zawarciem umowy nie będą uwzględniane przy rozliczeniach.

Informacji dotyczących naboru w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego udzielają pracownicy tutejszego Urzędu Pracy dostępni pod nr tel.:
32 771 59 12 oraz  32 771 59 17.

Druk wniosku wraz z załącznikami jest zamieszczony poniżej, można go również pobrać w siedzibie Urzędu, pok. 19.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy;
  2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Załączniki

Wniosek KFS 2025
Wniosek KFS 2025.docx 515 KB
Załącznik nr 1 do wniosku - Formularz de minimis
Załącznik nr 1 do wniosku - Formularz de minimis.xls 145 KB
Załącznik nr 2 do wniosku - oferta
Załącznik nr 2 do wniosku - oferta.docx 52 KB
Regulamin KFS 2025
Regulamin KFS 2025.docx 290 KB
Karty oceny wniosku
Karty oceny wniosku.docx 31 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display