Raporty pobadawcze dot. lokalnego rynku pracy - Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej


Raporty pobadawcze dot. lokalnego rynku pracy

Raporty pobadawcze dotyczące lokalnego rynku pracy

Prowadzenie skutecznych działań na rynku pracy jest warunkowane posiadaniem jak najszerszego zakresu informacji zarówno o obecnej sytuacji, kierunkach zachodzących zmian jak i tendencjach na przyszłość. Dlatego też, Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej prowadzi badania sytuacji na lokalnym rynku pracy. W tym celu, poza sporządzanymi w sposób cykliczny analizami, obejmującymi chociażby Monitoring Zawodów Deficytowych i Nadwyżkowych, pozyskujemy dodatkowe środki, w tym z funduszy Unii Europejskiej na realizację badań.

W 2019r. z inicjatywy Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej, Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach przeprowadził badanie dotyczące „Trwałości, kondycji i rozwoju przedsiębiorstw powstałych przy dofinansowaniu na rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzymanym z Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej w latach 2015 –2017 w opiniach przedsiębiorców – badanie pilotażowe".
W badaniu udział wzięło 162 respondentów – przedsiębiorców, którzy w latach 2015-2017 rozpoczynali działalność gospodarczą z wykorzystaniem wsparcia finansowego Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej. Osoby te wyłonione zostały z populacji liczącej 281 beneficjentów. Okres czasu jaki upłynął od założenia działalności gospodarczej pozwala niejednokrotnie spojrzeć z innej perspektywy na początki własnej firmy. Dlatego też niezmiernie ważnym jest możliwość wsłuchania się w opinie i propozycje przedsiębiorców. Co ważne, raport będący podsumowaniem badań, zawiera istotne rekomendacje odnośnie wsparcia przedsiębiorców, które mogą stanowić cenne wskazówki nie tylko z punktu widzenia lokalnego rynku pracy.
Pełna treść raportu została zamieszczona na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach w zakładce Rynek pracy / Statystyki i analizy / Analizy i badania  - w części dotyczącej opracowań sporządzonych w 2019r. i jest dostępna pod poniższym linkiem:
Raport Trwałości, kondycji i rozwoju przedsiębiorstw powstałych przy dofinansowaniu na rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzymanym z Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej w latach 2015 –2017 w opiniach przedsiębiorców – badanie pilotażowe"
Plik z raportem został zamieszczony także wśród plików do pobrania na dole strony.

„Pokolenia na rynku pracy. Badania Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej." Procesy zachodzące w przestrzeni rynku pracy w coraz większym stopniu będą wynikały ze zmian demograficznych – związanych w głównej mierze ze starzeniem się społeczeństwa. Bardzo wyraźnie widać te zmiany na lokalnym rynku pracy w Rudzie Śląskiej, gdzie w okresie ostatnich kilkunastu lat – zgodnie z danymi GUS – znacząco zwiększył się udział ludności w wieku poprodukcyjnym, który obecnie wynosi 20,3%. Natomiast udział ludności po 45 roku życia wzrósł z 38,4% w 2002 roku do 44,5% w roku 2016 (www.gus.pl).
Następujące przemiany demograficzne, związane z procesem starzenia się społeczeństwa nigdy wcześniej nie zachodziły na taką skalę. W bezpośredni sposób wpłyną one na rynek pracy. W strukturach firm i instytucji coraz częściej będą funkcjonować w tych samych zespołach pracowniczych osoby zróżnicowane wiekowo, które w zasadniczy sposób różnią się m.in. motywacją do pracy, systemem wartości, akceptacją wprowadzanych zmian, czy poziomem lojalności wobec pracodawców. Zróżnicowanie pokoleniowe kapitału ludzkiego w organizacji należy traktować jako szansę dla pracodawców na dalszy rozwój ich przedsiębiorstw, a nie w kategoriach zagrożenia. Różnorodność pokoleniowa to znakomita płaszczyzna wzajemnego uczenia się pracowników, a tym samym – uzupełniania w miejscu pracy, co z kolei implikować będzie wzrostem efektywności.
W celu diagnozy zjawiska pokoleniowego zróżnicowania na lokalnym rynku pracy w Rudzie Śląskiej Powiatowy Urząd Pracy w 2017r. przeprowadził wielopłaszczyznowy projekt badawczy.

W okresie od 01.04.2010 do 31.10.2011 roku Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej realizował projekt pod nazwą „A po burzy… - naprzeciw nowym trendom" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 8.1.2 PO KL. W projekcie przeprowadzono badania dotyczące trendów rozwojowych i możliwości wprowadzania zmian w zakresie przedsiębiorczości w mieście Ruda Śląska, obejmujące trzy zasadnicze elementy:
  1. Analizę dokumentów zastanych,
  2. Badania terenowe wśród lokalnych przedsiębiorców,
  3. „Burzę mózgów" wśród lokalnych przedsiębiorców.
Badania realizowane w ramach projektu „A po burzy… - naprzeciw nowym trendom" miały na celu przede wszystkim:
  1. Analizę przedsiębiorczości w mieście Ruda Śląska
  2. Diagnozę trendów pojawiających się na rynku, związanych z:
  • zapotrzebowaniem na pracowników, ze szczególnym uwzględnieniem ich kompetencji zawodowych,  
  • możliwościami rozwoju przedsiębiorczości, 
  • rolą podmiotów polityki społecznej miasta, w tym Powiatowego Urzędu Pracy.
 
Od marca 2008 r. prowadzony był projekt „PUP – Profesjonalne Upowszechnianie Pracy", współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (poddziałanie 6.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki). W jego ramach prowadzony był pilotażowy program badań jakościowych lokalnego rynku pracy umożliwiający pogłębienie wyników badań ilościowych uzyskanych w projekcie „Diagnoza kierunków rozwoju rynku pracy w Rudzie Śląskiej". W jego ramach przeprowadzono podprojekty badawczych dotyczące:
  • Badania potrzeb pracodawców chętnych do zatrudnienia szczególnych kategorii osób bezrobotnych (m.in. kobiet, osób niepełnosprawnych, osób powyżej 50 roku życia)
  • Badania zapotrzebowania na usługi rynku pracy wśród pracodawców
  • Badanie potrzeb zawodowych osób bezrobotnych
  • Badanie migracji zarobkowych wśród osób bezrobotnych
 
W okresie od stycznia 2007r. do marca 2008r. Powiatowy Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej realizował projekt wielopłaszczyznowej analizy procesów zachodzących na lokalnym rynku pracy. Projekt badawczy „Diagnoza kierunków rozwoju rynku pracy w Rudzie Śląskiej"  współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Priorytet I „Aktywna polityka rynku pracy oraz integracja zawodowa i społeczna", Działanie 1.1 „Rozwój oferty usług instytucji rynku pracy", Schemat b – „Rozwój oferty usług instytucji rynku pracy") Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006.
 
Poniżej przedstawiamy raporty pobadawcze i publikacje będące efektem realizacji powyższych działań.
 
Załączniki
Raport z badań satysfakcji w zakresie usług i rejestracji oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi świadczonych w PUP w Rudzie Śląskiej.pdf (pdf, 570 KB)
Trwałość kondycja i rozwój przedsiębiorstw powstałych przy dofinansowaniu na rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzymanym z Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej w latach 2015–2017 w opiniach przedsiębiorców – badanie pilotażowe (pdf, 443 KB)
Pokolenia na rynku pracy – publikacja podsumowująca wyniki badań.pdf (pdf, 28253 KB)
Pokoleniowe zróżnicowanie osób bezrobotnych na lokalnym rynku pracy w Rudzie Śląskiej - raport z badań.pdf (pdf, 920 KB)
Badanie efektywności udzielonego wsparcia ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego - raport z badań.pdf (pdf, 4400 KB)
A po burzy... - naprzeciw nowym trendom- analiza przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej - raport z badań.pdf (pdf, 552 KB)
PUP – Profesjonalne Upowszechnianie Pracy - publikacja podsumowująca badania pracodawców i osób bezrobotnych.pdf (pdf, 4714 KB)
PUP – Profesjonalne Upowszechnianie Pracy - RAPORT POBADAWCZY - BADANIE POTRZEB PRACODAWCÓW W ZAKRESIE ZATRUDNIENIA SZCZEGÓLNYCH KATEGORII OSÓB BEZROB.pdf (pdf, 1073 KB)
PUP – Profesjonalne Upowszechnianie Pracy - RAPORT POBADAWCZY - BADANIE MIGRACJI ZAROBKOWYCH WŚRÓD OSÓB BEZROBOTNYCH.pdf (pdf, 846 KB)
PUP – Profesjonalne Upowszechnianie Pracy - RAPORT POBADAWCZY BADANIE POTRZEB ZAWODOWYCH OSÓB BEZROBOTNYCH.pdf (pdf, 766 KB)
PUP – Profesjonalne Upowszechnianie Pracy - RAPORT POBADAWCZY - BADANIE ZAPOTRZEBOWANIA NA USŁUGI RYNKU PRACY WŚRÓD PRACODAWCÓW.pdf (pdf, 581 KB)
Diagnoza kierunków rozwoju rynku pracy w Rudzie Śląskiej – publikacja podsumowująca projekt część I.pdf (pdf, 21919 KB)
Diagnoza kierunków rozwoju rynku pracy w Rudzie Śląskiej – publikacja podsumowująca projekt część II.pdf (pdf, 17821 KB)
Diagnoza kierunków rozwoju rynku pracy w Rudzie Śląskiej – publikacja podsumowująca projekt część III.pdf (pdf, 14620 KB)
Projekt Diagnoza… – Raport z badań ankietowych przeprowadzonych wśród uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych w Rudzie Śl..pdf (pdf, 430 KB)
Projekt Diagnoza… – Raport z badań ankietowych wśród uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych w Rudzie Śl. - badanie pow.pdf (pdf, 471 KB)
Projekt Diagnoza… – Raport z badań ankietowych przeprowadzonych wśród pracodawców w Rudzie Śląskiej.pdf (pdf, 542 KB)
Projekt Diagnoza… – Raport z badań ankietowych przeprowadzonych wśród pracodawców w Rudzie Śląskiej - badanie powtórzone.pdf (pdf, 465 KB)
Projekt Diagnoza… – Raport z badań ankietowych przeprowadzonych wśród osób pracujących w Rudzie Śląskiej.pdf (pdf, 530 KB)
Projekt Diagnoza… – Raport z badań ankietowych przeprowadzonych wśród osób pracujących w Rudzie Śląskiej -badanie powtórzone.pdf (pdf, 541 KB)

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę