W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
FP- projekt pilotażowy "Droga do zatrudnienia- centrum wsparcia młodych"
Beata Kubina-Glenz
Опубликовано 31.07.23
Projekt pilotażowy „Droga do zatrudnienia – centrum wsparcia młodych" w ramach naboru „Czas na Młodych – punkty doradztwa dla młodzieży.
Cel projektu: Ideą projektu jest dotarcie do jak największej liczby osób młodych w mieście poprzez stworzenie Centrum wsparcia młodych i wyeliminowanie barier bądź ograniczeń, które negatywnie wpływają na możliwość podjęcia zatrudnienia i rozwój na rynku pracy.
Uczestnicy projektu: 70 osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy: - w wieku od 18 do 30 r.ż., - bez doświadczenia zawodowego (głównie osoby bez stażu pracy, nie podejmujące zatrudnienia), - borykające się z problemami utrudniającymi im trwałe zatrudnienie na rynku pracy.
Każdą osobę, chcącą skorzystać z informacji w Centrum wsparcia młodych zapraszamy na spotkanie z doradcą Centrum (nie jest potrzebna rejestracja w urzędzie). Centrum wsparcia młodych czynne jest od 01.09.2023r. w naszej siedzibie PUP Ruda Śląska, pok. 108, I piętro, w godzinach:
poniedziałek-środa 7:45-14:00,
czwartek 7:45 – 16:00,
piątek 7:45 – 13:00.
Dostępne formy wsparcia dla uczestników projektu:
Poradnictwo indywidualne i grupowe – m.in. opracowanie CV wspólnie z doradcą.
Indywidualne szkolenia dopasowane do potrzeb uczestnika projektu (dla 10 uczestników).
Pakiet „Droga do zatrudnienia" (dla 15 uczestników): obejmujący element stażowy z atrakcyjnym stypendium (1-3 m-cy) + element refundowanego zatrudnienia (3-5 m-cy) + Bon komunikacyjny + refundację kosztów szkolenia pracownika podczas realizacji refundowanego zatrudnienia.
Pakiet badań dotyczących predyspozycji zawodowych/kwalifikacji na specjalistyczne kursy zawodowe (dla 25 uczestników).
Bon prozdrowotny (dla 10 uczestników) – refundacja kosztów usług prozdrowotnych, m.in. dofinansowanie szkieł do okularów, dofinansowanie leczenia stomatologicznego lub dermatologicznego, zabiegów zdrowotnych i rehabilitacji.
Indywidualne porady z pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Doradztwo w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej – m.in. spotkania informacyjne z przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Doradztwo prawne i ekonomiczno-finansowe – indywidualne doradztwo prawne z radcą prawnym, spotkania szkoleniowe z przedstawicielami ZUS o tematyce „Podpisuj świadomie czyli umowy w zatrudnieniu", spotkania informacyjne z przedstawicielami Urzędu Skarbowego z tematyki podatkowej.
Warsztaty z umiejętności miękkich – dot. m.in. kreatywności, skutecznej komunikacji, umiejętności pisania dokumentów aplikacyjnych, korzystania z aplikacji ICT.
Doradztwo edukacyjne – m.in. oferta bezpłatnych szkoleń online, spotkania informacyjne z przedstawicielami lokalnych szkół dla dorosłych.
Atrakcyjne oferty pracy dopasowane do profilu osób młodych.
Bilety jednorazowe na przejazd komunikacją miejską (dojazd i powrót) dla uczestników projektu, którzy będą kierowani na spotkania i warsztaty.
Czas realizacji projektu: 01.08.2023 – 31.12.2024. Źródłem finansowania są środki rezerwy Funduszu Pracy pozostające w dyspozycji Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Wartość projektu: 750 000,00 zł Wartość finansowania ze środków rezerwy Funduszu Pracy: 750 000,00 zł W sprawie szczegółowych informacji nt. projektu należy kontaktować się z działem ds. projektów pod numerem telefonu 32 771 59 51. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z doradcą Centrum Wsparcia Młodych, tel. 32 771 59 79, 697 032 113 Pracodawców zainteresowanych zatrudnieniem w ramach Pakietu „Droga do zatrudniania" zapraszamy do kontaktu z Działem Rozwoju Zasobów Ludzkich, tel. 32 771 59 82
Rekrutacja trwa od 1 września 2023r.
Projekt pilotażowy „Droga do zatrudnienia – centrum wsparcia młodych" realizowany jest z sześcioma partnerami, którzy oferują uczestnikom projektu szeroki zakres wsparcia w ramach funkcjonowania Centrum Wsparcia Młodych.
Pierwszym z partnerów projektu pilotażowego „Droga do zatrudnienia – centrum wsparcia młodych" jest Ośrodek Interwencji kryzysowej w Rudzie Śląskiej. Uczestnicy projektu w wieku od 18 do 30 r.ż. w każdym momencie udziału mogą skorzystać ze wsparcia psychologa, co pozwoli na nabranie pewności siebie młodym osobom oraz eliminację barier utrudniających zaistnienie na rynku pracy. Psycholog oferuje wsparcie w zakresie m.in.:
pomocy dla osób potrzebujących porady lub motywacji w trudnych sytuacjach,
interwencji w kryzysie bezrobocia,
treningu umiejętności społecznych w tym np. przygotowaniu się do rozmowy o pracę,
pracy z lękiem/napięciem (np. przy wykorzystaniu różnych technik terapeutycznych),
psychoedukacji m.in. w celu stymulowania rozwoju, przyczyniając się do rozwijania umiejętności społecznych, radzenia sobie ze stresem, efektywnego komunikowania się oraz poszerzenia samoświadomości,
indywidualnych potrzeb uczestnika.
Konsultacje z psychologiem odbywają się w przestrzennej, odosobnionej Sali psychologiczno-warsztatowej w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej w ustalonym terminie.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rudzie Śląskiej jest kolejnym naszym Partnerem w projekcie, organizując serię kwartalnych spotkań informacyjnych dot. profilaktyki zdrowotnej i zdrowego trybu życia. Każdy zainteresowany uczestnik projektu może wziąć udział w serii spotkań o różnorodnej tematyce, związanej zarówno z sezonowością, jak i potrzebami osób młodych.
Nasze Centrum Wsparcia Młodych współpracuje również z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. Uczestnicy projektu pilotażowego mają możliwość korzystania z indywidualnych porad ze specjalistą MOPS. Spotkanie odbywa się w siedzibie MOPS w ustalonym wcześniej dniu i godzinie, a jego organizacja leży po naszej stronie – Doradca Centrum umawia uczestnika projektu na spotkanie w dogodnym dla niego terminie.
Nasz partner w projekcie – Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej, oferuje dla uczestników wsparcie w postaci systematycznych spotkań szkoleniowych pt. „Uprawnienia i obowiązki podatnika". Każda zainteresowana osoba w projekcie może uczestniczyć w grupowych spotkaniach ze specjalistą, na których są poruszone zagadnienia, dotyczące m.in.
Uczestnicy projektu pilotażowego otrzymują również wsparcie eksperta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie. Każdy zainteresowany uczestnik projektu może uczestniczyć w spotkaniach szkoleniowych o tematyce „Podpisuj świadomie czyli umowy w zatrudnieniu", podczas których: 1. pozna rodzaje umów, jakie najczęściej zawierają pracodawcy z pracownikami, 2. zdobędzie wiedzę w zakresie ryzyk ubezpieczeniowych z jakimi może się spotkać w zależności od rodzaju podpisanej umowy o zatrudnienie, 3. zdobędzie umiejętności:
samodzielnego podejmowania decyzji,
wykorzystania zdobytej wiedzy w procesie podejmowania zatrudnienia,
przezorności,
świadomego planowania własnej kariery,
planowania własnego rozwoju,
A oprócz tego uzyska kompetencje społeczne dot.:
odpowiedzialnego podejmowania decyzji
roli zawodowej (niezależność i rozwój)
pewności siebie w kontaktach z pracodawcą.
Naszym partnerem w projekcie jest również Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej. Dla 15 uczestników projektu w wieku od 18 do 30 r.ż. zaplanowany jest udział w Pakiecie „Droga do zatrudnienia", organizowanym we współpracy z Cechem Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląski, w sytuacji jeśli uczestnicy będą zainteresowani zdobyciem doświadczenia w zawodach rzemieślniczych.